DİM: Daha 1298 tələbə pulsuz təhsil alacaq
2019/2020-ci tədris ili üçün ali təhsil müəssisələrinin bakalavriat səviyyəsinə keçirilmiş müsabiqənin nəticələrinə əsasən müəyyən sayda dövlət sifarişli yerlər istifadə edilməmiş qalıb.
Dövlət İmtahan Mərkəzindən "Report"a verilən məlumata görə, müvafiq ixtisaslara ödənişli əsaslarla qəbul olunmuş tələbələrin arasında onların topladıqları ballara əsasən boş qalan dövlət sifarişli yerlərə əlavə müsabiqə keçirilib.
Əlavə müsabiqənin nəticələrinə əsasən 1298 tələbə ödənişsiz təhsil almaq hüququ əldə edib və onların siyahısı müvafiq tədbir görülməsi üçün ali təhsil müəssisələrinə göndərilib.
Ödənişli əsaslarla qəbul olunmuş və əlavə müsabiqə nəticəsində dövlət sifarişi əsasında təhsil almaq hüququ qazanmış abituriyentlərin saylarının ali təhsil müəssisələri üzrə paylanması barədə siyahı ilə bu linkdən tanış olmaq olar.
Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı adına layiq görülmüş ilk 11 nəfərdən biri rus əsilli Yuri Petroviç Kovalyovdur.

ГЭЦ: Еще 1298 студентов получат бесплатное образование
По результатам конкурса на степень бакалавра высших учебных заведений на 2019/2020 учебный год ряд мест государственного заказа остались вакантными.
Как сообщили Report в Государственном экзаменационном центре, на замещение вакантных мест государственного заказа был проведен дополнительный конкурс среди студентов, допущенных к платному образованию по соответствующим специальностям, на основе набранных ими баллов.
По результатам дополнительного конкурса 1298 студентов получили право на бесплатное образование, их список был направлен в высшие учебные заведения для принятия соответствующих мер.
Со списком университетов, в которые были распределены студенты, получившие право на обучение на местах государственного заказа по результатам дополнительного конкурса, можно ознакомиться по этой ссылке.