Son 6 ayda 1055 nəfərə verilən əsassız əlillik təyinatı ləğv edilib
"Report" xəbər verir ki, bunu əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev nazirlikdə 2018-ci ilin yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunan kollegiya iclasında bildirib.
S.Babayev əlilliyin qiymətləndirilməsi sisteminə ötən il ciddi nəzarətin həyata keçirilməsi tədbirlərindən, son 6 ayda bu sahədə Səhiyyə Nazirliyi ilə birgə aparılmış araşdırmalardan bəhs edib.O, 1055 nəfərə əsassız əlillik təyin edilməsi faktlarının aşkar edilərək, onların dərhal ləğv edildiyini, ödənilmiş vəsaitin bərpası işlərinin görüldüyünü, nəticədə 3 mln. manat dövlət vəsaitinə qənaət olunduğunu deyib.
Nazir qanunvericiliyin tələblərinə əməl olunmasına ciddi nəzarət tədbirləri nəticəsində 2018-ci ilin IV rübündə I rüblə müqayisədə əlillik təyinatında 61 faiz, o cümlədən I qrup təyinatlarda 56 faiz azalma olduğunu, bu sahədə islahatların 2019-cu ildə davam edəcəyini bildirib.

Аннулирована инвалидность, необоснованно присвоенная 1055 лицам за последние 6 месяцев
Как сообщает Report, об этом министр труда и социальной защиты населения Сахиль Бабаев сказал на заседании коллегии, посвященном итогам 2018 года и предстоящим задачам.
С.Бабаев рассказал об осуществлении в прошлом году серьезных мер по надзору над системой оценивания инвалидности, исследованиях, проведенных в последние 6 месяцев совместно с министерством здравоохранения.
Он сказал, что были обнаружены факты необоснованного присвоения инвалидности 1055 лицам, которые были сразу же аннулированы, проделаны работы по восстановлению выплаченных средств, в результате сэкономлено 3 млн манатов бюджетных средств.
Министр сказал, что в результате жестких мер контроля за исполнением требований законодательства в четверном квартале 2018 года по сравнению с первым кварталом присвоения инвалидности сократились на 61%, назначения по I группе инвалидности – 56%, реформы в данной сфере продолжатся и в 2019 году.